Broszura reklamowa: na co zwrócić uwagę przy jej projektowaniu?

Broszura reklamowa: na co zwrócić uwagę przy jej projektowaniu?

BroszuraBroszura to określenie mające dość szerokie znaczenie. Często używa się go zamiennie z takimi określeniami jak katalog, ulotka reklamowa czy druk reklamowy. Jedno jest pewne – dobrej jakości broszurę powinna przygotować każda profesjonalna firma. 

Pełni ona dwie różne funkcje: informacyjną oraz reklamową. Atrakcyjna broszura nie tylko w czytelny sposób przedstawi naszą ofertę, ale też przyciągnie wzrok i zachęci potencjalnego klienta do skorzystania z niej. Sprawdź propozycję naszej drukarni Waldemar Grzebyta, w której drukujemy różnego rodzaju materiały reklamowe. Możemy też stworzyć dla Ciebie kompleksowy projekt broszury (zobacz studio projektowe). 

Broszura: niezbędne informacje dla klienta

Broszura powinna pełnić przede wszystkim funkcję informacyjną. Jest dokumentem, który trafia do rąk naszych klientów oraz potencjalnych klientów. Musi więc informować w czytelny sposób, czym zajmuje się nasza firma, jakiego rodzaju usługi oferuje, czym wyróżnia się spośród innych przedsiębiorstw tego rodzaju.

Jakie dokładnie informacje powinny się znaleźć w broszurze?

  • Podstawowe informacje dotyczące firmy: nazwa, numer NIP i REGON, adres siedziby przedsiębiorstwa itp.
  • Informacje dotyczące działalności przedsiębiorstwa np. podstawowe produkty lub usługi.
  • Cechy wyróżniające naszą działalność na tle innych, ewentualnie cennik lub inne ważne informacje.
  • Nie możemy zapomnieć o danych kontaktowych. Pamiętajmy, że im więcej możliwych form kontaktu, tym lepiej. W dzisiejszych czasach nie wystarczy podanie adresu siedziby oraz numeru telefonu – konieczny jest adres email, warto też podać adres witryny internetowej, link do strony w mediach społecznościowych, ewentualnie adres czatu.

Funkcja reklamowa broszury

Broszura reklamowa, tak samo jak notesy firmowe, wizytówki czy ulotki, odgrywa niezwykle ważną rolę w strategii marketingowej firmy. Powinna nie tylko informować potencjalnego klienta o ofercie firmy, ale również skutecznie zachęcać go do skorzystania z niej.

Dlatego tak ważny jest odpowiednio przygotowany projekt broszury. Jego zadaniem jest zrobienie dobrego wrażenia na kilku różnych płaszczyznach. Po pierwsze, podane informacje powinny być atrakcyjne dla odbiorcy – kluczowa może się okazać cena, ale również ciekawa promocja, wyjątkowo szybkie wykonanie usługi, lokalizacja punktu usługowego w dogodnym komunikacyjnie miejscu czy inne bonusy. Zastanówmy się, co stanowi naszą mocną stronę, i nie zapomnijmy odpowiednio to podkreślić!

Niezwykle istotna jest też warstwa wizualna. Estetyczna grafika, czytelna i dopasowana do odbiorcy czcionka, atrakcyjne zdjęcia, a nawet właściwej jakości papier – wszystkie te elementy składają się razem na sukces (lub porażkę) marketingową.

Dopasuj broszurę do strategii wizualnej firmy

Broszura może mieć bardzo zróżnicowane parametry. Cena ulotki zależy od jej formatu i innych właściwości – podobnie dzieje się w przypadku takiego produktu jak broszura. Dlatego wybór konkretnego produktu stanowi także decyzję o charakterze ekonomicznym – musi być więc starannie przemyślany.

Przygotowując projekt broszury, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. W naszej drukarni podpowiemy, jaki format, rodzaj papieru czy układ wydruku będzie optymalny w konkretnej sytuacji. Możemy zaproponować także wydruk innych materiałów reklamowych jak np. katalogi, wizytówki czy podkłady.

Bardzo istotną kwestią jest dopasowanie broszury do szerszej strategii wizualnej firmy. Ważne jest, by projekt był spójny z pozostałymi elementami biorącymi udział w budowaniu tożsamości marki – musi współgrać np. z wizytówkami, papeterią czy papierem firmowym. Wszystkie takie elementy powinna łączyć odpowiednia, pasująca do charakteru działalności kolorystyka; musi znaleźć się na nich logo przedsiębiorstwa, taka sama czcionka i przemyślana grafika. Spójna strategia wizualna to większa rozpoznawalność marki oraz wyższy poziom profesjonalizmu.

Jak przygotować broszurę „szytą na miarę”?

Broszura reklamowaZanim zaprojektujemy broszurę reklamową swojej firmy, zastanówmy się, kto jest jej odbiorcą? Parametry broszury powinny być bowiem starannie dopasowane do grupy docelowej.

Może mieć ona bardzo różną ilość stron – od kilku nawet do kilkudziesięciu. Pamiętajmy, że np. młodzież raczej nie poświęci na studiowanie ulotki wiele czasu; w przypadku takiej grupy docelowej sprawdzą się najlepiej krótkie, zwięzłe formy. Z kolei katalog opisujący ofertę specjalistycznego sprzętu technicznego może być dłuższy, ze względu na konieczność zamieszczenia w nim rozbudowanej specyfikacji.

Różny może być także układ broszury – czasami mamy do czynienia z wersją „książkową”, kiedy indziej z rodzajem składanej ulotki. Z pewnością warto wdrukować broszurę na dobrej jakości papierze, który nada jej profesjonalny wygląd. Zazwyczaj sięga się po papier błyszczący, świetnie oddający kolory. W przypadku niektórych produktów ekskluzywnych sprawdzi się jednak lepiej elegancki papier matowy – wszystko zależy od charakteru usług czy towarów.

Nie zapomnijmy o zastosowaniu właściwej czcionki. Wiemy już, że powinna współgrać ze strategią wizualną marki. Musi być również dopasowana do grupy docelowej – np. reklamując produkty dla osób starszych, użyjmy większej czcionki, łatwej do przeczytania.

Broszura reklamowa pełni dwie ważne funkcje. Po pierwsze, pozwala poinformować potencjalnego odbiorcę o istnieniu naszej firmy oraz charakterze jej działalności. Po drugie, ma za zadanie zachęcić go do kontaktu i skorzystania z oferty. Atrakcyjna merytorycznie i wizualnie broszura to prosty sposób na poszerzenie kręgu klientów przedsiębiorstwa.