Brystol, papier ozdobny, papier offestowy… Poznaj różne rodzaje papieru!

Brystol, papier ozdobny, papier offestowy… Poznaj różne rodzaje papieru!

BrystolBrystol to jeden z wielu dostępnych na rynku rodzajów papieru. Wyróżnia się przede wszystkim ze względu na swoją grubość oraz sztywność. Jest również bardzo odporny na ścieranie. Najczęściej pełni rolę kartonu kreślarskiego lub rysunkowego. 

Wybór papierów służących do działań artystycznych czy papierów drukarskich jest tak duży, że łatwo zagubić się pośród wielu dostępnych opcji. Podpowiadamy, czym różnią się między sobą poszczególne produkty i w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej. 

Brystol, bibuła, papier czerpany – papiery o różnych strukturach

Brystol od papieru ksero czy papieru czerpanego różni się przede wszystkim strukturą. To właśnie ona pozwala nam na dokonanie pierwszego rozróżnienia pomiędzy wieloma rodzajami papierów.

Na początku warto określić, czy mamy do czynienia z papierem drzewnym czy bezdrzewnym. W przypadku pierwszego w skład masy papierowej wchodzi celuloza oraz lignina. Taki papier jest mniej przezroczysty od bezdrzewnego, choć jednocześnie mniej odporny. Z papieru bezdrzewnego w trakcie wytwarzania usuwa się ligninę, ewentualnie pozostawia się ją w małych ilościach.

Kolejny ważny podział wyróżnia papier niepowlekany i powlekany. Powlekanie polega na uszlachetnieniu papieru przez nałożenie specjalnych mieszanek pigmentowo-klejowych lub poprzez żelatynowanie i wygładzanie. Taki papier świetnie sprawdza się w przypadku druków wielobarwnych.

Istotnym kryterium jest grubość papieru. Najcieńsza jest bibuła, wyróżniająca się bardzo wysoką chłonnością. Grubym papierem jest wspomniany już brystol, a najgrubszym – tektura, która może mieć nawet 4 mm grubości. Tworzy się ją, sklejając dwie lub więcej warstw masy papierniczej. Wykorzystuje się przy tym grube włókna makulatury czy ścieru drzewnego.

Warto też zwrócić uwagę na papier ozdobny, a dokładniej papier czerpany, wyróżniający się wyjątkową strukturą. Powstaje on w procesie czerpania. Najpierw wyodrębnia się pojedyncze włókna pochodzące z surowców roślinnych, następnie z ich wodnej zawiesiny odwadnianej na sicie formuje się papier.

Czym jest papier offsetowy?

W przypadku standardowych wydruków najlepszym rozwiązaniem okazuje się często papier offsetowy. Wyróżnia się korzystnym stosunkiem jakości do ceny, dzięki czemu chętnie korzysta się z niego przy różnego rodzaju drukach firmowych.

Jest to papier niepowlekany, o gramaturze w zakresie 80-120 g/m2, chociaż na rynku znajdziesz także papier offsetowy o większej gramaturze, do bardziej wymagających projektów. W dotyku lekko szorstki, dostępny jest w wielu kolorach.

W naszej drukarni przygotujemy dla Ciebie wysokiej jakości papier firmowy drukowany na papierze offsetowym. Możesz też wydrukować inne niezbędne artykuły jak notesy, ulotki czy katalogi.

Czym jest papier kredowy?

Dużą popularnością cieszy się również papier kredowy, najczęściej wybierany podczas wydruku wizytówek. Ten powlekany i bezdrzewny papier wyróżnia się niską wsiąkliwością farby oraz perfekcyjną gładkością. Jest on nieprzeźroczysty i bardzo biały, dzięki czemu nadrukowane wzory są wyjątkowo intensywne. Do wyboru mamy wiele gramatur w zakresie ok. 90-350 g/m2. Możemy też zdecydować się na wersję matową lub błyszczącą.

Wydrukowanie wizytówek na papierze kredowym zapewnia profesjonalny i elegancki wygląd. Pamiętaj, by kolorystyka oraz wzór wizytówek współgrały z papierem firmowym czy papeterią.

Brystol, papier kredowy czy offsetowy to popularne artykuły papiernicze, które przydadzą się podczas realizacji wielu projektów. Warto rozróżniać poszczególne rodzaje papierów, by wybrać ten najlepiej nadający się do konkretnego zastosowania.