Cena ulotki: sprawdź, od czego zależy i na co zwrócić uwagę

Cena ulotki: sprawdź, od czego zależy i na co zwrócić uwagę

Cena ulotkiCena ulotki jest niezwykle istotna dla osób planujących budżet kampanii reklamowej. Warto wiedzieć, że jest ona uzależniona od wielu różnych czynników. Znaczenie ma zarówno rodzaj treści i grafiki znajdujących się na takim materiale, jak też parametry papieru wykorzystywanego do wydruku. 

W naszej drukarni realizujemy zarówno duże zamówienia na papierze offsetowym, jak też mniejsze zamówienia indywidualne. Możemy również przygotować dla Ciebie cały projekt ulotki. Dowiedz się więcej na temat tego najpopularniejszego materiału reklamowego!

Cena ulotki – dlaczego trudno ją określić?

Cena ulotki różnić się może znacząco w zależności od konkretnego projektu. Dlatego nie jest łatwo od razu podać konkretną kwotę. Wszystko zależy od wybranych parametrów, dzięki którym wydrukowany materiał spełni dokładnie nasze wymagania. Format, rodzaj nadruku, paleta kolorów – wszystko ma znaczenie.

Najważniejsze różnice związane są jednak z wyborem papieru, na którym ulotka ma zostać wydrukowana. Planując wydruk materiałów reklamowych, należy wziąć pod uwagę m.in. rozmiar i gramaturę papieru, a także jego rodzaj. Pomoże to w rozpisaniu szczegółowego budżetu.

Najpopularniejsze rozmiary ulotek

Jednym z kluczowym aspektów jest wybór odpowiedniego rozmiaru ulotki. Do najpopularniejszych wymiarów należą A5 (148 x 210 mm), A6 (105 x 148 mm) oraz DL (99 x 210 mm). Możemy także wybrać rozmiar A4, A7 czy DLx2, czyli podwójną, składaną ulotkę DL.

Wybrać papier offsetowy czy papier kredowy?

Kolejną ważną decyzją jest wybór papieru, na którym wydrukujemy nasze ulotki. Do wyboru mamy papier offsetowy lub papier kredowy.

Ten pierwszy sprawdza się przy wydruku bardzo dużej ilości ulotek – gwarantuje atrakcyjną cenę. Papier offsetowy nie zachwyca jednak jakością i nie sprawdzi się np. przy reklamie produktów ekskluzywnych. Okazuje się jednak wystarczający przy wydruku broszur informacyjnych czy prostych ulotek wysokonakładowych, pełniących przede wszystkim funkcję informacyjną, nie reklamową.

Zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza przy zamówieniach na nieco mniejszą skalę, jest papier kredowy. Jest to papier bezdrzewny i powlekany cienką warstwą pigmentu oraz kleju, wyróżniający się z powodu niskiej nasiąkliwości oraz dużej śliskości. Ulotki drukowane na papierze kredowym będą bardziej eleganckie, a dzięki idealnej bieli podłoża barwy będą bardzo wyraźne i intensywne. Możemy też mieć pewność, że nadruk nie będzie przebijał na drugą stronę – warto więc zdecydować się na ten papier przy ulotkach składanych i dwustronnych.

Papier kredowy w wersji matowej czy błyszczącej?

Jeśli zdecydowaliśmy się na papier kredowy, trzeba jeszcze dokonać wyboru pomiędzy jego błyszczącą a matową wersją. Opcja z połyskiem cieszy się dużą popularnością, bo błyszcząca powierzchnia ulotki przyciąga uwagę i w wielu przypadkach prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

Natomiast papier matowy jest zdecydowanie bardziej elegancki i mniej krzykliwy. Warto sięgnąć po niego, reklamując produkty ekskluzywne czy klasyczne.

Czas na wybór gramatury

Cena ulotki zależeć będzie również od tego, na jaką gramaturę papieru się zdecydujemy. To właśnie ona decyduje o jego gęstości, a tym samym – sztywności oraz grubości.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest papier o gramaturze 130. Często wybiera się go przy ulotkach o standardowych wymiarach A6, A5 czy DL. Jest on nieco grubszy niż „zwykła” kartka papieru i pozwala uniknąć prześwitywania treści po drugiej stronie wydruku.

Planując przygotowanie ulotek składanych, warto zdecydować się na gramaturę ok. 170, która umożliwi ich komfortowe wykonanie i użytkowanie.

Do przygotowania ulotek reklamujących produkty ekskluzywne warto sięgnąć po papier najwyżej jakości, o gramaturze w zakresie 250-300. Na takim podłożu możliwe jest wykonanie różnego rodzaju uszlachetnień, które zapewnią dodatkowe walory estetyczne. Tego rodzaju papier można lakierować lub wykonać na nim tłoczenia, zyskując wyjątkowy papier ozdobny.

Warto wiedzieć, że papier offsetowy ma zazwyczaj gramaturę w zakresie 80 – 240 g, natomiast kredowy od 130 do 300 g. 

Ulotki dopasowane do potrzeb

Podczas wyboru papieru do wydruku ulotki oraz tworzenia samego projektu, najważniejsze jest dopasowanie wszystkich elementów do konkretnych potrzeb.

Zastanówmy się, kto jest adresatem, do kogo chcemy trafić ze swoim przekazem? Czy większą rolę będzie odgrywał tekst, czy raczej grafika? Czy reklamujemy produkt codziennego użytku, czy ekskluzywny, trafiający do niewielkiego grona osób? Wszystko to powinno wpłynąć na format, barwy czy rodzaj papieru wykorzystywanego do wydruku ulotki.

Cena ulotki to składowa wielu różnych czynników. Zależy m.in. od wybranego rodzaju papieru, jego formatu oraz gramatury. Warto dopasować wszystkie elementy nie tylko do budżetu, ale również do rodzaju odbiorcy.