Papier do ksero i drukarki: jak wybrać produkt dopasowany do potrzeb?

Papier do ksero i drukarki: jak wybrać produkt dopasowany do potrzeb?

Papier do kseroPapier do ksero i drukarki to produkt, którego nie może zabraknąć w żadnej firmie. Kopiowanie oraz drukowanie dokumentacji jest niezbędne zarówno w małym przedsiębiorstwie, jak i w wielkiej korporacji. Dobrej jakości papier to gwarancja trwałości oraz komfortu pracy. 

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów papieru ksero i do wydruków. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie produktu do konkretnego zastosowania – na innym papierze drukujemy oficjalne zaproszenia, innego użyjemy do kopiowania umów z pracownikami. Dowiedz się więcej o różnych rodzajach papieru i sprawdź papier do ksero dostępny w naszym sklepie.  

Papier do ksero: o czym należy pamiętać?

Papier do ksero to nazwa często stosowana zamiennie z określeniem papier do drukarekNieraz produkty te są nazywane po prostu papierami biurowymi. Rzeczywiście, bardzo często w kserokopiarce i drukarce używa się takiego samego papieru. Warto jednak wiedzieć, że o ile do kserowania możemy użyć lepszej jakości papieru, o tyle większość typowych papierów do kserokopiarek nie sprawdzi się przy wydruku eleganckich zaproszeń czy oficjalnych dokumentów.

Wybór papieru do ksero jest dużo łatwiejszy niż zdecydowanie się na konkretny papier do drukarki. W tym drugim przypadku trzeba wziąć bowiem pod uwagę nie tylko same parametry papieru, lecz także rodzaj urządzenia, w jakim chcemy go zastosować.

Ekonomicznym rozwiązaniem jest tzw. papier uniwersalny, który sprawdzi się zarówno w drukarce laserowej, jak i atramentowej. Na co dzień stosuje się go też w kserokopiarkach. Musimy jednak liczyć się z tym, że jakość wydruku nie będzie najlepsza.

Jeśli zależy nam na wysokiej jakości wydrukach, warto zdecydować się na papiery stworzone specjalnie z myślą o konkretnych urządzeniach. W przypadku drukarek atramentowych najczęściej korzysta się z papieru o standardowej gramaturze, wyróżniającego się wyjątkowo dobrym wsiąkaniem i szybkim schnięciem tuszu. Przy druku igłowym należy użyć papieru posiadającego specjalną perforację. Najmniejsze wymagania ma drukarka laserowa, choć również dobrze jest sięgnąć po papier do niej właśnie przeznaczony. Warto też pamiętać, że na rynku znajdziemy papiery przeznaczone do druku kolorowego lub monochromatycznego.

Gramatura papieru

Jednym z najważniejszych parametrów papieru do ksero czy drukowania jest gramatura, z którą ściśle związana jest grubość papieru i jego wytrzymałość. Gramatura powinna być dostosowana do planowanego zastosowania papieru.

Do standardowych wydruków i kopii wystarczająca będzie gramatura 80 g/m2. To ekonomiczne rozwiązanie, pozwalające na drukowania czy kopiowanie dużej ilości wewnętrznych dokumentów niskim kosztem.

W przypadku pism wychodzących, a także dokumentów ofertowych przedstawianych klientowi, warto zainwestować w papier o wyższej gramaturze, minimum 90 g/m2. Przy wydrukach kolorowych na drukarce laserowej najlepiej sprawdzą się papiery o gramaturze mającej minimum 90-120 g/m2, natomiast zdjęcia najlepiej jest drukować na papierze powlekanym o gramaturze minimalnej 160 g/m2.

Warto wiedzieć, że na opakowaniu papieru można też czasem znaleźć informację odnośnie grubości papieru. Jest ona mierzona w mikronach, a standardowa wielkość to ok. 110 mikronów.

Format papieru

Kolejnym ważnym parametrem jest format papieru. Standardowy to A4 – to własnie z niego korzystamy najczęściej w biurze czy w domu. W niektórych branżach czy podczas drukowania i kopiowania materiałów reklamowych stosuje się niestandardowe formaty. Do dużych drukarek bądź ploterów potrzebować będziemy specjalnego papieru wielkoformatowego. Pamiętajmy, by dopasować jego parametry do wymogów konkretnego urządzenia.

Papier do ksero najczęściej sprzedawany jest w ryzach. Standardowo mają one 200, 250 lub 500 arkuszy, jednak w przypadku specjalistycznych papierów ilość ta może ulec zmianie. Niektóre papiery, szczególnie te wielkoformatowe, dostępne są w poręcznych rolkach.

Wykończenie papieru

Papier czerpanyWybierając papier do ksero lub drukarki, możemy zdecydować się na papier powlekany lub niepowlekany. Na co dzień papier niepowlekany jest w pełni wystarczający. Natomiast do wydruków wyższej jakości warto użyć papieru powlekanego, wyróżniającego się większą wytrzymałością, lepszym odwzorowaniem kolorów i nieprzejrzystością.

Możemy wybrać papier matowy lub błyszczący. Ten pierwszy sprawdzi się lepiej w przypadku eleganckich, oficjalnych pism. Opcja błyszcząca okazuje się świetna przy drukowaniu kolorowych zdjęć, plakatów, ulotek reklamowych i innych gadżetów reklamowych. 

Klasa papieru i rozdzielczość wydruku

Pośród nieco mniej znanych parametrów papieru znajduje się m.in. rozdzielczość wydruku. Dzięki niemu wiemy, jaka jest maksymalna rozdzielczość wydruku, który wykonamy na danym papierze. Generalnie wyższa rozdzielczość oznacza wyższą jakość, chociaż i tutaj trzymać się trzeba przede wszystkim zaleceń producenta drukarki. Przy wydrukach wyższej jakości najlepiej sprawdzi się papier przeznaczony do konkretnego urządzenia i typu wydruku.

Warto też zwracać uwagę na klasę papieru, która powinna mieć odzwierciedlenie w jego jakości – zapewniać np. dobry kontrast oraz intensywne i odpowiednio odwzorowane barwy. Wyróżnia się klasy A, B i C, z czego A jest najlepsza. Możemy też spotkać się z rozszerzeniem tych klas o A+, B+ i C+.

Inne ważne parametry

Inne parametry, na które czasem nie zwracamy uwagi, to m.in. jasność, gładkość oraz nieprzezroczystość.

Jasność, czyli białość, określa się za pomocą współczynniki CIA, mającego zakres od 140 do 170. Czasami jest ona podawana w procentach – dobrej jakości papier powinien mieć jasność wynoszącą minimum 80%. Na co dzień jednak sięgamy najczęściej po papier o szarawym odcieniu, który jest wystarczający do standardowych wewnętrznych wydruków.

Nieprzezroczystość jest parametrem szczególnie istotnym w przypadku druku dwustronnego. Wysoką jakość wydruku dwustronnego zapewnia tylko papier o nieprzezroczystości wynoszącej 100% – przy niższej tekst będzie się przebijał na drugą stronę.

Gładkość papieru określa się za pomocą skali Bendtsena (w przypadku papieru niepowlekanego) lub skali PPS (przy papierze powlekanym. Zakres tej skali wynosi od 50 do 1200 ml/min – im wyższy ten parametr, tym gładszy będzie wybrany papier. Warto pamiętać, że papier powlekany będzie dużo gładszy od niepowlekanego, dlatego sięga się po niego w przypadku wysokiej jakości wydruków.

Papiery do zadań specjalnych

Standardowy papier do ksero czy drukarki czasami okazuje się niewystarczający. Na szczęście na rynku znajdziemy szeroki wybór papierów do specjalnych zastosowań.

W przypadku drukowania zaproszeń, dyplomów czy wizytówek warto sięgnąć po papier ozdobny. Możemy zdecydować się na klasyczny papier kredowy czy artystyczny papier czerpany, w zależności od tego, co najlepiej pasuje do naszej marki oraz celu wykonania wydruku.

Do druku zdjęć świetnie nadaje się specjalny papier fotograficzny. Na rynku mamy papiery fotograficzne do drukarek atramentowych, laserowych czy termosublimacyjnych. Warto sięgnąć też po papier samoprzylepny bądź magnetyczny – te rozwiązania sprawdzą się świetnie podczas przygotowywania gadżetów reklamowych.

Papier do ksero czy papier do drukarki to artykuły, których nie może zabraknąć w żadnym biurze. Dzięki szerokiej gamie dostępnych produktów bez problemu znajdziemy te idealnie dopasowane do konkretnych urządzeń oraz potrzeb.