Skoroszyt, czyli ABC organizacji i przechowywania dokumentów w biurze

Skoroszyt, czyli ABC organizacji i przechowywania dokumentów w biurze

SkoroszytSkoroszyt to jeden z podstawowych artykułów biurowych, bez którego trudno wyobrazić sobie sprawne działanie firmy. Dzięki niemu możliwe jest segregowanie na bieżąco dokumentów, a także ich archiwizowanie. Sprawia, że wszystkie niezbędne dane możemy mieć zawsze pod ręką, w idealnym porządku – nie będziemy tracić czasu na ich poszukiwanie. Skoroszyty sprawdzają się też doskonale podczas organizowania konferencji branżowych czy prezentacji dla potencjalnych klientów. 

W ofercie naszej firmy znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości skoroszytów, dzięki którym zarządzanie Twoim przedsiębiorstwem stanie się o wiele łatwiejsze. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Skoroszyt: do czego służy?

Podobnie jak teczka na dokumenty czy segregator, skoroszyt służy przede wszystkim do przechowywania różnego rodzaju dokumentów. Są to zarówno dokumenty bieżące, które w każdej chwili mogą się przydać, więc muszą być pod ręką, jak też dokumenty przeznaczone do archiwizacji.

Przechowywanie dokumentów w skoroszycie pozwala na ich uporządkowanie i ułatwia ich niezwłoczne odszukanie w razie potrzeby. Odpowiednio dopasowana do potrzeb okładka, a czasem także foliowe koszulki, zapewniają skuteczną ochronę przed zniszczeniem dokumentów. Pozostaną one niepogniecione i czyste, niezależnie od okoliczności.

Ze skoroszytów często korzysta się podczas organizowania różnego rodzaju konferencji branżowych czy spotkań firmowych bądź z klientami. To dobry sposób, by zebrać w całość liczne dokumenty, a możliwość wyboru eleganckiego modelu tego artykułu biurowego sprawia, że świetnie prezentować się w nim będzie np. oferta dla kontrahenta. Skoroszyt okazuje się nieoceniony, kiedy prowadzimy spotkanie i chcemy mieć pod ręką wszystkie notatki i dane – możemy wcześniej uporządkować je w odpowiadający nam sposób i zerknąć do nich w razie potrzeby.

Jak wygląda skoroszyt?

Na rynku znajdziemy bardzo szeroką gamę różnego rodzaju skoroszytów. Wszystkie posiadają jednak pewne cechy wspólne. Standardowy skoroszyt to po prostu okładka (najczęściej miękka), między którą znajduje się mechanizm umożliwiający zamocowanie wewnątrz dokumentów. Istnieją modele o wielu pojemnościach, jednak z reguły w skoroszycie mieści się więcej dokumentów niż w teczce, a mniej niż w segregatorze.

Z jakich materiałów może być wykonany skoroszyt?

Największą popularnością cieszą się uniwersalne skoroszyty plastikowe. Do ich wykonania wykorzystuje się różnego rodzaju tworzywa sztuczne np. PCV. Standardowym rozwiązaniem jest model z kolorową okładką tylną i z przezroczystą okładką przednią, możemy jednak zdecydować się również na inne rozwiązania.

Wiele skoroszytów wykonywanych jest z kartonu lub barwionego papieru – te wykonane z kartonu (w naturalnym odcieniu lub białego) są nieco sztywniejsze.

Ważną kwestią jest opisanie skoroszytu, co pozwala na szybkie odnalezienie potrzebnych danych. W skoroszytach z przezroczystą przednią okładką wykonuje się najczęściej w tym celu specjalną stronę tytułową. Skoroszyty tekturowe i kartonowe posiadają zwykle specjalne miejsce na podpisanie zawartości. Plastikowe z nieprzezroczystą przednią okładką oraz niektóre inne modele mają miejsce na wsuwany papierowy pasek, na którym wykonać można stosowny opis. Niektóre skoroszyty tekturowe posiadają przednią okładkę uciętą np. do połowy – to sprytne rozwiązanie pozwala zobaczyć, co się w nich znajduje, a jednocześnie pozostawić miejsce na wystarczająco obszerny opis.

Skoroszyty dostępne są w wielu różnych barwach. Warto wiedzieć, za pomocą konkretnych kolorów można wprowadzać funkcjonalne oznaczenia archiwizacyjne – dany kolor może odnosić się do danych z ustalonego zakresu. To znacznie ułatwia archiwizowanie, a później przeszukiwanie danych.

Standardowe skoroszyty z wąsami i inne rodzaje zapięć

Skoroszyt tekturowyDo najprostszych i zarazem najbardziej popularnych skoroszytów należą te posiadające wewnątrz specjalne metalowe lub wykonane z tworzywa sztucznego „wąsy”. Wystarczy wykonać w dokumentach dziurkaczem odpowiednie otwory, a następnie umieścić je na „wąsach” i wpiąć do skoroszytu. Możemy też włożyć dokumenty do koszulek foliowych i wpinać je w tej formie – pozwoli to na skuteczniejsze zabezpieczenie ich przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, skróci też czas pracy. Wystarczy kołonotatnik czy nawet zwykły papier do ksero – po użyciu dziurkacza każdy dokument będzie się nadawać do umieszczenia w praktycznych skoroszycie.

Do wyboru mamy również skoroszyty z listwą wsuwaną bądź zaciskową, a także z klipsem. Listwa to metalowy lub wykonany z tworzywa sztucznego podłużny element, który nakładamy z boku na dokumenty – poprzez zaciskanie lub wsuwanie. Dzięki niej wszystkie pozostają na miejscu, w idealnym porządku. Jest to rozwiązanie bardzo szybkie i komfortowe. Ciekawą opcją jest też bardzo prosty w użyciu, a jednocześnie skuteczny klips, który przytrzymuje wszystkie dokumenty.

Skoroszyty kompatybilne z segregatorami

Skoroszyt jest sam w sobie bardzo przydatnym artykułem. Warto jednak pamiętać, że kupując modele kompatybilne z posiadanymi przez nas segregatorami, jeszcze bardziej ułatwiamy sobie proces archiwizacji. Wiele skoroszytów jest bowiem stworzona z myślą o tym, aby po wypełnieniu ich dokumentami, wpiąć je do segregatora, gdzie stanowić będą część większej całości.

Istnieją różne mechanizmy pozwalające na dołączenie dokumentów w skoroszytach do reszty danych. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest przygotowywanie skoroszytów ze specjalnymi oczkami, dzięki którym można je wygodnie wpinać do segregatorów. Są to tak zwane skoroszyty wpinane lub wczepiane. Z kolei skoroszytami zawieszkowymi lub zawieszanymi nazywa się te posiadające specjalne haczyki, umożliwiające zamocowanie ich w odpowiednim miejscu.

Skoroszyt to artykuł biurowy, dzięki któremu przechowywanie dokumentów stanie się wygodne i bezpieczne. Zadbaj o porządek w swoim biurze i właściwą archiwizację, a potrzebne dane będziesz mieć zawsze pod ręką, uporządkowane i gotowe do użycia.