Cenki: co trzeba brać pod uwagę, wybierając etykiety cenowe?

Cenki: co trzeba brać pod uwagę, wybierając etykiety cenowe?

CenkiCenki to określenie używane często zamiennie z takimi słowami jak cenówki czy etykiety cenowe. Nazwa ta oznacza po prostu różnego rodzaju etykiety, które przytwierdzane są do produktu lub w jego pobliżu. Ich zadaniem jest czytelne poinformowanie klienta o cenie, a czasami również dostarczenie innych dodatkowych informacji.

Oprócz funkcji informacyjnej niektóre cenki spełniać mogą także funkcję reklamową. Atrakcyjne etykiety przyciągają wzrok i zachęcają do zakupu. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów cenówek – sprawdź cenki dostępne w naszym sklepie z akcydensami i dowiedz się więcej na temat tych praktycznych produktów.

Cenki: pamiętajmy o ich podstawowej funkcji

Wybierając cenki, musimy przede wszystkim pamiętać o ich podstawowej funkcji, czyli informowaniu klienta o cenie danego produktu. Cena powinna być dobrze widoczna, czytelna, umieszczona w odpowiednim miejscu. Czytelność cenówek w dużej mierze zależy od dobrego dopasowania ich do produktów, na jakich mają być zamieszczone – np. na produktach przechowywanych w chłodniach konieczne jest stosowanie nalepek, które są odporne na takie warunki zewnętrzne i nie ulegną zniszczeniu.

Kiedy cenówki pełnią funkcję reklamową?

Chociaż etykiety cenowe mają przede wszystkim informować o cenie, w niektórych przypadkach mogą również zachęcać klienta do zakupu lub do skorzystania z promocji. O promocjach informują zazwyczaj cenówki w jaskrawych barwach i o specyficznych kształtach.

Niektóre produkty z grupy premium warto opatrzyć bardziej wyszukanymi etykietami cenowymi – mogą mieć atrakcyjny kształt, być wykonane z kartonu o interesującej fakturze lub np. z papieru czerpanego. Pamiętajmy, że powinny być wtedy ściśle dopasowane do charakteru konkretnego produktu – np. lokalne wyroby hand-made mogą mieć ręcznie robione i wypisywane etykiety z ekologicznego papieru bądź nawiązujące do wzornictwa ludowego.

Etykiety samoprzylepne: kiedy po nie sięgnąć?

Etykiety samoprzylepne to niezwykle popularne rozwiązanie, sprawdzające się zwłaszcza w przypadku dużej ilości towaru. Do ich wykonania wykorzystuje się papier samoprzylepny, na którym nadrukowuje się (rzadziej wypisuje ręcznie) ceny produktów, ewentualnie również inne dodatkowe informacje. Tego rodzaju papier posiada warstwę bazową, warstwę odpowiedniego kleju, a także wierzchnią warstwę ochronną, po której oderwaniu możliwe jest przyklejenie nalepki.

W niewielkich sklepach stosuje się czasem cenówki samoprzylepne z rolki, przypominające wyglądem małe metki – ceny można wypisywać na nich ręcznie i nalepiać na towar. Jest to jednak rozwiązanie dość pracochłonne, dlatego w większych sklepach cenówki są zwykle automatycznie drukowane. Często można je nalepiać na towar za pomocą profesjonalnych maszyn, co znacznie przyspiesza prace. Popularną praktyką jest również drukowanie cenówek dzięki specjalnym programom, które generują je bezpośrednio z programów księgowych czy magazynowych.

Co warto wiedzieć o etykietach kartonowych?

Nie zawsze cenówki naklejane są bezpośrednio na produkt. Czasami cena, wraz z nazwą produktu, znajduje się na niewielkim kartoniku, zamieszczonym w jego pobliżu. Kartonik, mający najczęściej kształt prostokąta, zamieszczany jest z reguły na specjalnej listwie cenowej. Można też umieścić go na tzw. szpilce cenowej. Taką cenówkę możemy łatwo wymienić na nową, bez zmiany opakowania produktu. Jest to też rozwiązanie stosowane w przypadku produktów nieposiadających opakowania i sprzedawanych na wagę np. owoców, warzyw, bakalii czy cukierków.

Etykiety cenowe z kartonu sprawdzają się również przy sprzedaży produktów z grupy premium – cenówki nie są na nie nalepiane, zostają jedynie przytwierdzone do nich np. za pomocą gustownego sznurka. Forma takich cenówek jest zwykle starannie przemyślana, powinna bowiem stanowić dodatkowo element dekoracyjny i zachęcający do zakupu.

Cenówki kartonowe często są laminowane, czyli foliowane. Ta warstwa ochronna powoduje, że możemy stosować je na wystawach zewnętrznych, gdzie są narażone na deszcz, mróz, śnieg czy wiatr. Sprawdzą się więc przy prezentowaniu produktów budowlanych, ogrodowych itp.

Cenki o specjalnych właściwościach

Niektóre cenki wykonane są ze specjalnych rodzajów papieru np. z papieru suchościeralnego bądź kredowego. To praktyczne rozwiązanie umożliwia wygodne zmienianie cen, bez konieczności drukowania lub wypisywania nowych cenówek.

Pamiętajmy też, że niektóre produkty wymagają zastosowania specjalnych etykiet, które będą właściwe w przypadku konkretnego rodzaju wyrobów. Mowa tu np. o etykietach termicznych czy dostosowanych do warunków panujących w chłodniach lub innych niesprzyjających trwałości etykiet miejscach.

Cenki to produkty znajdujące szerokie zastosowanie w wielu różnych branżach – wszędzie, gdzie konieczne jest odpowiednie zaprezentowanie cen produktów. Warto wybrać etykiety cenowe starannie dopasowane do konkretnych potrzeb. Zwróćmy uwagę na charakter własnej działalności i oferty, grupę docelowych odbiorców, a także warunki, w jakich prezentowane będą produkty.