Cenówki – co warto wiedzieć o tym rodzaju etykiet?

Cenówki – co warto wiedzieć o tym rodzaju etykiet?

CenówkiCenówki to potoczne określenie na dużą grupę produktów, zawierającą różnego rodzaju etykiety służące do prezentacji cen. Dzięki cenówkom możemy odpowiednio oznaczyć towary stojące na wystawie lub w magazynie. Różnią się one między sobą wieloma cechami – jedne z nich pełnią głównie funkcję informacyjną, inne jednocześnie mają przyciągać uwagę i posiadać walory estetyczne. 

W naszej Drukarni Waldemar Grzebyta oferujemy szeroki wybór usług z zakresu druku offsetowego; wydrukujemy dla Ciebie funkcjonalne cenówki, a także wizytówki czy ulotki reklamowe. Mniejsze zamówienia zrealizujesz w naszej profesjonalnej drukarni online

Cenówki: do czego służy ten produkt?

Cenówki, jak sama nazwa wskazuje, służą do wyeksponowania cen różnych produktów. To niewielkie etykiety, które przyczepiane są bezpośrednio do produktów, bądź też zamieszczane w ich pobliżu. Są niezbędne w każdym sklepie czy magazynie – zarówno w wielkich marketach, jak też małych lokalnych sklepikach.

Wydruk cenówek to konieczność w przypadku dużej grupy przedsiębiorców. Duże zamówienia realizuje się przeważnie w drukarniach offsetowych, mniejsze w ramach druku indywidualnego. Ze względu na bardzo dużą różnorodność produktów w tej grupie, drukować można na papierze wielu rodzajów, o odmiennej grubości czy strukturze. Bardzo często cenówkami nazywa się etykiety samoprzylepne, wymagające druku na papierze ze specjalnym klejem.

Etykiety samoprzylepne – popularne cenówki

W mniejszych sklepikach często mamy do czynienia z prostymi etykietami samoprzylepnymi, sprzedawanymi w formie niewielkich rolek. Najczęściej nadrukowano na nich sam napis cena, resztę dopisuje się własnoręcznie za pomocą długopisu czy flamastra. To mało profesjonalne rozwiązanie, ale wystarczające w przypadku drobnych przedsiębiorców.

Większe firmy drukują cenówki, na których znajdują się od razu takie elementy jak np. nazwa produktu, jego kod oraz cena, a czasem też waga czy ilość sztuk w opakowaniu. Na takiej etykiecie samoprzylepnej mogą się też znaleźć inne informacje. Na rynku istnieją specjalne programy komputerowe, pozwalające tworzyć cenówki na podstawie danych o produktach zawartych w programach księgowych. To znacznie usprawnia prace.

Etykiety samoprzylepne są zazwyczaj zamieszczane bezpośrednio na produktach. Jeżeli są to naklejki wielokrotnego użytku, można zamieszczać je również na specjalnych listwach cenowych.

Etykiety kartonowe: kiedy po nie sięgnąć?

Nie wszystkie cenówki mają formę samoprzylepnych etykiet. Niektóre z nich są po prostu drukowane na kartonikach, na których następnie ręcznie dopisuje się ceny. Możliwe jest również wydrukowanie od razu gotowych cenówek, zawierających już wszystkie elementy.

Innym rozwiązaniem są cenówki kartonowe laminowane, zabezpieczone w ten sposób przed uszkodzeniami i niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Sprawdzą się świetnie w przypadku ekspozycji na zewnątrz budynku np. w sklepach ogrodniczych bądź z materiałami budowlanymi.

Cenówki, które nie są samoprzylepne, zamieszcza się w pobliżu wycenionych towarów, na specjalnych listwach cenowych czy szpilkach do cen.

Etykiety do zadań specjalnych

Ciekawym rozwiązaniem, które umożliwia wielokrotne wykorzystywanie jednej etykiety, są cenówki kredowe lub z materiału suchościeralnego.

Czarne, niezadrukowane etykiety samoprzylepne rodzaju kredowego pozwalają na pisanie po nich tradycyjną kredą. Cenę możemy zetrzeć bez problemu za pomocą wilgotnej ściereczki. Z kolei po etykietach suchościeralnych możemy pisać specjalnym pisakiem, a następnie usuwać napisaną treść dzięki odpowiedniej gąbce.

W przemyśle spożywczym czy logistyce często sięga się również po specjalne etykiety termiczne.

Dopasuj etykietę z ceną do swoich potrzeb

Szeroki wybór cenówek pozwala na idealne dopasowanie etykiety do konkretnych potrzeb. W przypadku ekskluzywnych produktów etykiety pełnią nie tylko praktyczną, ale też dekoracyjną czy nawet reklamową funkcję. Warto wtedy zdecydować się na wydruk na sztywniejszym materiale – świetnie sprawdzi się papier ozdobny czy nawet brystol. Istnieje możliwość wykonania stojących etykiet składanych, które są dwustronne.

Ważną sprawą jest kształt etykiety. Te standardowe są zazwyczaj prostokątne. Można jednak skusić się na etykiety w kształcie okrągłym, kwadratowym lub innym dowolnie wybranym – najważniejsze, by był dopasowany do charakteru produktów, jakie oferujemy. W przypadku niektórych produktów sprawdzą się cenówki o niestandardowym rozmiarze i kształcie. Mowa tu np. o butelkach, na których dobrze wyglądać będą podłużne etykiety z wyciętym otworem, umożliwiającym założenie ich na szyjkę butelki. Cenówki o wyróżniających się kształtach czy barwach będą dobrym rozwiązaniem przy eksponowaniu cen promocyjnych – bez problemu przyciągną uwagę kupujących.

Cenówki to produkt niezbędny w każdym sklepie. Szeroki wybór ich modeli umożliwia optymalne dopasowanie do potrzeb, a przystępny cenowo druk offsetowy – wydrukowanie dużej ilości etykiet.