Wzory dyplomów i certyfikatów – na co warto zwrócić uwagę?

Wzory dyplomów i certyfikatów – na co warto zwrócić uwagę?

Wzory dyplomówWzory dyplomów czy różnego rodzaju certyfikatów okazują się nieocenione w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w wielu różnych branżach. Dzięki nim możemy szybko i bezproblemowo przygotować nawet dużą ilość dokumentów. 

W ofercie naszej firmy znajdziesz gotowe dyplomy w różnych wzorach, na których można wypisać lub nadrukować konkretne dane. Wydrukujemy dla Ciebie również dyplomy czy certyfikaty własnego projektu – sprawdź profesjonalną drukarnię online. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, projektując dyplom lub certyfikat – a także, jakie parametry może posiadać tego rodzaju wydruk.

Wzory dyplomów – potrzebne nie tylko w branży edukacyjnej

Wzory dyplomów to produkt, który może kojarzyć się przede wszystkim z branżą edukacyjną. Rzeczywiście, okazują się nieocenione we wszelkiego rodzaju szkołach prywatnych, placówkach edukacyjnych, a także w firmach zajmujących się prowadzeniem kursów językowych bądź najróżniejszych szkoleń. Wręczanie uczestnikom lub uczniom i studentom dyplomówbądź certyfikatów to standardowa praktyka, nic więc dziwnego, że w branży tej zapotrzebowanie na wzory dyplomów jest najwyższe.

Warto jednak pamiętać, że dyplomy wręczane są pracownikom czy kontrahentom również w wielu innych branżach. To dobry sposób na wyróżnienie pracownika, który wykazał się czymś szczególnym. Sprawdzą się także podczas wszelkiego rodzaju konkursów. Wszystkie produkty związane z projektowaniem oraz drukowaniem dyplomów i certyfikatów są więc stosowane na naprawdę szeroką skalę. 

Gotowe szablony – kiedy warto po nie sięgnąć?

O gotowych szablonach mówimy w przypadku już nadrukowanych na odpowiedni papier wzorów. Mają one zazwyczaj postać ozdobnych ramek z napisem „Dyplom”, a pośrodku strony pozostawione jest miejsce na wypełnienie dyplomu właściwą treścią. Takie dyplomy możemy wypełniać ręcznie lub nadrukować wybraną treść.

Tego rodzaju dyplomy są zazwyczaj bogato zdobione, rozbudowane graficznie. Ich warstwa wizualna nawiązuje często do konkretnej dziedziny, z którą związany jest dyplom. Część z nich posiada więc grafikę nawiązującą do sportu, inne do śpiewu, komputerów czy tańca. Z jednej strony jest to zaleta – taki dyplom jest bardziej spersonalizowany, ściśle dopasowany do tematyki konkursu lub ukończonego kursu. Z drugiej strony – jest to rozwiązanie mało uniwersalne. Tego typu dyplomy możemy wykorzystać tylko do jednego, bardzo konkretnego celu.

Kiedy więc sięgnąć po gotowe szablony dyplomów?

  • Gotowe szablony sprawdzą się na pewno w przypadku niewielkiej liczby dyplomów do przygotowania. Możemy wtedy wypisać je ręcznie, a grafika nawiązująca do konkretnej tematyki będzie zaletą.
  • Przy nieco większej liczbie dyplomów również możemy sięgnąć po gotowe szablony, jednak warto się wtedy zdecydować na nadrukowanie treści. W takim przypadku zwróćmy szczególną uwagę na rodzaj grafiki oraz papieru. Czy zbyt rozbudowana grafika nie sprawi, że nadrukowanie treści będzie trudne? Czy papier nie jest zbyt sztywny czy gruby, by go zadrukować? W razie wątpliwości warto skonsultować się z profesjonalną drukarnią.
  • Gotowe szablony to dobre rozwiązanie, jeśli prowadzimy działalność edukacyjną czy szkoleniową związaną z jedną dziedziną. Np. prowadząc szkołę tańca, możemy zainwestować w dużą ilość szablonów dyplomów nawiązujących grafiką do tańca. Jeżeli nasza działalność jest bardzo szeroka, lepiej będzie postawić na uniwersalne wzory.

Szablony online i kreatory dyplomów

Wzory dyplomów to określenie używane nieraz również w odniesieniu do wzorów dostępnych w sieci czy różnego rodzaju kreatorów. Takie narzędzia pozwalają nam na szybkie i intuicyjne przygotowanie dyplomów oraz certyfikatów w wersji cyfrowej, a następnie na wydrukowanie ich w wybrany sposób. W ten sposób nawet osoba niezbyt zorientowana w kwestiach graficznych może przygotować profesjonalnie wyglądający dokument. Jest to rozwiązanie dostępne w sieci, a także w niektórych drukarniach. Możemy też poprosić o pomoc studio projektowe przy drukarni, które pomoże w stworzeniu optymalnego projektu.

To rozwiązanie stosuje się najczęściej w przypadku dużej ilości dyplomów bądź certyfikatów do wydrukowania. Mają one zazwyczaj bardziej oficjalny charakter niż te z kolorowymi grafikami, z gotowych szablonów. Są uniwersalne i sprawdzą się w wielu różnych branżach. 

Wzory dyplomów a strategia wizualna firmy

Przygotowując dyplomy ukończenia szkoły czy uzyskania konkretnego certyfikatu, musimy trzymać się pewnych ściśle wyznaczonych kanonów. Jednak tworząc dokumenty związane np. z ukończeniem kursu własnego autorstwa czy dla najlepszego pracownika, pamiętajmy o tym, że nawet one mogą wpłynąć na budowanie tożsamości marki.

Mogąc zastosować dowolną formę dyplomu, pamiętamy o zachowaniu spójności ze strategią wizualną firmy. Tak samo jak kołonotatnik firmowy, listownik i inne artykuły biurowe, powinien być on przygotowany w kolorystyce właściwej dla naszej firmy, z wykorzystaniem jednolitej czcionki oraz logo przedsiębiorstwa.

Jak drukować dyplomy i certyfikaty?

To, na jakim papierze wydrukujemy dyplomy czy certyfikaty, jest uzależnione od wielu różnych czynników. Bierzemy pod uwagę m.in. charakter dokumentu czy wielkość nakładu. Przy dużym nakładzie (np. powyżej 1000 egzemplarzy) stosuje się druk offsetowy.

Bardzo często dyplomy drukowane są na papierze kredowym – najczęściej matowym, chociaż możemy wybrać też wersję błyszczącą. Do wyboru mamy także m.in. karton powlekany lub niepowlekany, papier satynowy czy papier offsetowy – to ostatnie rozwiązanie jest jednak najmniej prestiżowe.

Możemy zdecydować się na druk jednostronny lub dwustronny, w kolorze, czarno-biały bądź mieszany. Standardowy format to A4, chociaż często wykonuje się też dyplomy w formacie A3 i A5. Dyplom może być uszlachetniony jednostronnie lub dwustronnie, za pomocą np. folii satynowej, matowej czy błyszczącej. Takie uszlachetnienie pozwala jednocześnie na skuteczne zabezpieczenie dyplomu.

Wzory dyplomów oraz certyfikatów to duże ułatwienie, pozwalające na wygodne i szybkie tworzenie tych niezbędnych w wielu branżach dokumentów. Możemy skorzystać z kreatorów internetowych bądź zdecydować się na gotowe, wydrukowane szablony.