Usługi introligatorskie – co warto wiedzieć na ich temat?

Usługi introligatorskie – co warto wiedzieć na ich temat?

Usługi introligatorskieUsługi introligatorskie to szeroki dział przemysłu poligraficznego. Znajdują się w nim m.in. takie czynności jak oprawianie różnego rodzaju wydawnictw, ale też ozdabianie wydruków, wycinanie odpowiednich formatów z papieru bądź jego zaginanie. Nic dziwnego, że z tego rodzaju usług korzystają na co dzień zarówno klienci indywidualni, jak też przedsiębiorcy z wielu branż.

Nasza drukarnia posiada również bogatą ofertę z zakresu usług introligatorskich. Proponujemy nie tylko profesjonalne oprawianie wydawnictw, lecz także m.in. foliowanie, wykrawanie czy perforowanie (sprawdź propozycję introligatorni). 

Usługi introligatorskie: czego dotyczą?

Usługi introligatorskie kojarzą się najczęściej z oprawianiem różnego rodzaju wydruków. Rzeczywiście – mamy z nimi do czynienia, oprawiając pracę dyplomową czy bindując projekty zaliczeniowe na studiach. Sama oferta dotycząca oprawiania dokumentów jest niezwykle szeroka; różne mogą być rodzaje oprawy, ilości stron, a także sposoby ich połączenia.

Warto jednak pamiętać, że usługi introligatorskie to znacznie więcej niż tylko wykonywanie opraw. Pozwalają również na wykańczanie oraz zdobienie i uszlachetnianie wydruków na różne sposoby. Tłoczenia, złocenia czy srebrzenia – to wszystko wykonamy w dobrej introligatorni.

Kolejna ważna grupa prac introligatorskich to wykrawanie oraz zaginanie papieru w odpowiedni sposób. Takie działania pozwalają na tworzenie ciekawych materiałów promocyjnych, etykiet bądź artykułów papierniczych.

Wykrawanie: jedna z podstawowych usług introligatorskich

Jedną z najczęściej wykonywanych usług introligatorskich jest wykrawanie. Działanie to polega na wycinaniu papieru (bądź innego materiału) w taki sposób, by uzyskać wymagany przez klienta kształt. To rozwiązanie sprawdza się świetnie podczas przygotowywania różnego rodzaju materiałów reklamowych jak np. etykiety cenowe, ulotki w fantazyjnych kształtach, teczki, kalendarze czy etykiety samoprzylepne. Zastosowanie wykrawania jest więc niezwykle szerokie – wykonane w ten sposób materiały są na co dzień wykorzystywane m.in. na wystawach sklepowych, w biurach oraz agencjach reklamowych.

W jaki sposób wykrawa się materiały? Do tego celu stosuje się maszynę nazywaną wykrojnikiem, wyposażoną w specjalny nóż ze starannie wyprofilowanym ostrzem. W odpowiednim momencie ostrze zostaje w prostopadły sposób wtłoczone na konkretne podłoże, co pozwala na wykrojenie zarówno kształtu zewnętrznego, jak też np. otworu lub wielu otworów. Część wykrojników wykorzystywana jest również do innych prac introligatorskich, takich jak wgniatanie linii czy perforowanie.

Na czym polega perforowanie i bigowanie?

Usługi introligatorskie wykrawanieO ile określenie wykrawanie jest dla większości osób dość jasne, o tyle np. termin bigowanie może budzić nieco więcej wątpliwości. Tymczasem jest to po prostu usługa polegająca na tworzeniu żłobień na obrabianym materiale – są one wykonywane w miejscach, w których ma być on później składany. Takie działanie sprawia, że włókna zostają osłabione i zerwane, a materiał staje się mniej sztywny na linii złożenia, co znacznie ułatwia składanie artykułów wykonanych z grubego i sztywnego materiału jak np. kartki okolicznościowe lub teczki firmowe. Szczególnie istotne staje się to w przypadku papieru powlekanego, który jest o wiele trudniejszy do zaginania niż papier niepowlekany.

Jak przebiega bigowanie? Prace polegające na tworzeniu żłobień wykonuje się za pomocą wykrojnika, do którego stosuje się w tym przypadku specjalne noże bigujące. Można też skorzystać z tzw. bigówki – maszyny posiadającej noże krążkowe lub listwowe.

Inną często przeprowadzaną pracą introligatorską jest perforowanie – w ten sposób tworzy się np. notesy z wygodnymi do odrywania kartkami, czy też bony, vouchery oraz niektóre ulotki. Wszystkie te produkty łączy jedna cecha wspólna: posiadają element, który można łatwo oderwać. Jest to możliwe właśnie dzięki stworzeniu perforacji, czyli niewielkich nacięć. Nacięcia te tworzone są zwykle w kształcie małych dziurek bądź niewielkich podłużnych odcinków.

Metody uszlachetniania druku

Wśród prac introligatorskich polegających na uszlachetnianiu druku możemy zaleźć m.in. kaszerowanie. Polega ono na naklejaniu na podłoże uszlachetnionego papieru bądź specjalnego detalu. Takie działanie pozwala na uzyskanie estetycznego wyglądu i wyższej jakości. Sprawdza się zwłaszcza podczas produkcji opakowań oraz przy druku offsetowym – dzięki niemu możemy np. zadrukować opakowania. Kaszerowanie bywa też wykorzystywane jako technika dekoracyjna. Nie można również zapomnieć o tym, że ten sposób uszlachetnienia druku zwiększa trwałość obrabianego materiału.

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod uszlachetniania druku jest foliowanie. Za pomocą odpowiedniego kleju podłoże łączy się z folią – można skorzystać z metody „na gorąco”, „na mokro” oraz z metody mieszanej. Foliowanie pełni z jednej strony funkcję estetyczną: dzięki niemu materiały stają się bardziej atrakcyjne wizualnie. Przede wszystkim jednak w znaczący sposób zwiększa trwałość wydruku, który staje się odporny na uszkodzenia mechaniczne czy niekorzystne warunki zewnętrzne.

Oprawianie i zdobienie

Wśród najbardziej znanych usług introligatorskich nie może zabraknąć oprawiania różnego rodzaju wydruków. Jednym z najprostszych rozwiązań jest bindowanie, czyli łączenie luźnych kartek w całość za pomocą specjalnego plastikowego bądź metalowego grzbietu. Jest to opcja ekonomiczna i szybka w realizacji. Jako okładkę stosuje się najczęściej folię (przód) oraz karton (tył), możliwości jest jednak znacznie więcej.

Bardziej eleganckim rozwiązaniem jest oprawa klejona lub szyta, a także sprasowywanie dokumentów do specjalnego metalowego grzbietu. Możemy zdecydować się na twardą oprawę, a nawet na oprawę ze skóry naturalnej.

Ważną kwestią jest właściwe ozdobienie wydruku. Na oprawie wykonywać można złocenia, srebrzenia oraz tłoczenia. Pamiętajmy o tym, by dopasować rodzaj zdobienia do charakteru dokumentu – całość powinna być spójna.

Usługi introligatorskie są nieocenione w wielu różnych branżach – na co dzień korzystamy z nich podczas prac biurowych, realizacji zadań marketingowych czy szkoleniowych. Warto zdecydować się na usługi świadczone przez doświadczoną i profesjonalną ekipę, wyposażoną w nowoczesny sprzęt.