Papier samoprzylepny: poznaj jego zastosowanie i różne rodzaje

Papier samoprzylepny: poznaj jego zastosowanie i różne rodzaje

Papier samoprzylepnyPapier samoprzylepny to popularny produkt, umożliwiający wydruk różnych materiałów reklamowych. Na takim papierze możemy wydrukować np. etykiety samoprzylepne czy cenówki.

Na rynku znajdziemy szeroki wybór papierów samoprzylepnych, różniących się między sobą wieloma parametrami. Dzięki bogatej ofercie bez problemu kupimy papier optymalnie dopasowany do potrzeb. Zobacz, czym warto się kierować, wybierając tego rodzaju materiały i sprawdź ofertę naszej drukarni

Papier samoprzylepny: najważniejsze cechy

Papier samoprzylepny, jak sama nazwa wskazuje, służy do tworzenia produktów samoprzylepnych. Najczęściej są to różnego rodzaju materiały reklamowe np. etykiety, a także cenówki czy naklejki zawierające ważne informacje o produktach i niezbędne w każdym sklepie.

Tego rodzaju papier posiada posiada podłoże wykonane z papieru silikonowego, warstwę kleju, a także warstwę z papieru bądź folii, która stanowi element ochronny. Usunięcie wierzchniej warstwy ochronnej pozwala na przyklejenie papieru na wybraną powierzchnię.

Większość papierów samoprzylepnych umożliwia wielokrotne przyklejenie i odklejenie elementu. Klej nakładany jest w taki sposób, aby po odklejeniu nie pozostawiać śladów na powierzchniach, do których był przyklejany. Papier samoprzylepny możemy kupić w arkuszach bądź zwojach. Dzięki nacięciom na arkuszach możliwe jest wygodne odklejenie warstwy ochronnej.

Papier samoprzylepny możemy kupić w wielu różnych wymiarach, w wersji powlekanej lub niepowlekanej, a także w szerokiej palecie barw.

Kto wynalazł papier samoprzylepny?

Za ojca papieru samoprzylepnego uważany jest dr Spencer Silver, który w latach 70., podczas prac nad stworzeniem kleju do łączenia metali, otrzymał klej o parametrach niespełniających wprawdzie warunków skutecznego sklejenia metali, ale za to umożliwiających wielokrotne przyklejanie i odklejanie. To odkrycie nie spotkało się jednak z uznaniem, pomimo swojej innowacyjności.
Dr Silver powrócił do niego przypadkowo kilka lat później. Chcąc pomóc swojemu przyjacielowi, który podczas śpiewania w chórze borykał się z problemem wypadających ze śpiewnika karteczek (służyły one do zaznaczania śpiewanych pieśni), przygotował dla niego samoprzylepne zakładki. Po pomyślnych próbach konsumenckich wprowadzono samoprzylepne karteczki na rynek w 1980 roku w USA, a zaledwie rok później były dostępne również w Europie. Obecnie stosowane technologie różnią się znacząco od tych stosowanych na początku istnienia papieru samoprzylepnego – są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.

Papiery samoprzylepne o różnym wykończeniu

 Wydruk na papierze samoprzylepnym stwarza wiele możliwości – w ten sposób przygotujesz ciekawe gadżety firmowe np. nalepki i ozdobne etykiety. W Drukarni Waldemar Grzebyta nie tylko wydrukujemy zamówienia offsetowe i indywidualne (sprawdź naszą ofertę), ale też stworzymy cały projekt od A do Z (odwiedź studio projektowe).
Powodzenie projektu zależy m.in. od wyboru odpowiedniego wykończenia papieru samoprzylepnego. Do wyboru mamy opcję błyszczącą, matową, a czasem także fluorescencyjną czy półbłysk. 

Różne rodzaje papierów samoprzylepnych

Zasadniczo wyróżnić możemy papiery samoprzylepne powlekane i niepowlekane, a także folie samoprzylepne oraz papiery i folie stworzone specjalnie z myślą o druku cyfrowym. Wśród folii znajdziemy m.in. produkty winylowe, laminowane czy nawet materiał samoprzylepny wykonany z tkanin. Dzięki zastosowaniu papierów i folii do druku cyfrowego, uda się zachować wysoką jakość nawet przy niewielkich nakładach.
Wybierając papier samoprzylepny, należy uwzględnić jego planowane zastosowanie oraz dostępny budżet. Pozwoli nam to wybrać optymalny rodzaj podłoża oraz odpowiednią technologię wydruku. Szczególnego rodzaju podłoża wymagać będą np. etykiety na produkty spożywcze, które przechowywane są nieraz w niesprzyjających warunkach. Warto przemyśleć, czy nasze naklejki mogą zostawiać ślad po kleju, czy też nie. Czy powinny być wielokrotnego użytku, czy raczej będziemy używać ich zawsze jednorazowo? Czy zależy nam na trwałości? A może chcemy po naszej etykiecie z łatwością pisać? Wszystkie te kwestie są istotne, kiedy wybieramy papier samoprzylepny – wszelkie wątpliwości dobrze jest skonsultować z obsługą drukarni.
Papier samoprzylepny to popularny materiał przeznaczony do wykonywania m.in. etykiet samoprzylepnych. Wybór odpowiedniego papieru, w połączeniu z właściwą technologią wydruku, pozwolą osiągnąć satysfakcjonujący efekt.