Notesy firmowe: praktyczne, wielofunkcyjne i niezbędne w każdej firmie

Notesy firmowe: praktyczne, wielofunkcyjne i niezbędne w każdej firmie

Notesy firmoweNotesy firmowe to artykuły biurowe, z których korzysta się w większości firm właściwie codziennie. Znajdują się na biurkach, pozwalając na szybkie zanotowanie niezbędnych danych. Sprawdzają się też doskonale podczas pracy w terenie czy na konferencjach. Dzięki nim bez problemu tworzymy listy zadań do zrobienia, które możemy mieć zawsze przy sobie.

Warto pamiętać też o tym, że dobrze zaprojektowany notes może być świetnym gadżetem reklamowym. Sprawdź, jakie notesy wydrukujesz w naszej drukarni online. Z powodzeniem możesz je podarować kontrahentom lub pracownikom swojej firmy.

Notesy firmowe: podstawowe zadania

Notesy firmowe służą przede wszystkim do notowania ważnych danych kontaktowych, wykonywania obliczeń czy sporządzania niezbędnych notatek. Zawsze mamy jakiś notes pod ręką, by w razie potrzeby móc szybko zanotować coś istotnego – dzięki temu nie umknie nam żadna informacja. Przydają się także podczas konferencji czy spotkań. Możemy w ich trakcie korzystać z przygotowanych wcześniej notatek, bądź też sporządzać na bieżąco nowe, które wykorzystamy później.

Warto pamiętać jednak o funkcji reklamowej notesów. Zamieszczając na nich logo firmy czy hasła firmowe, możemy pozytywnie wpływać na budowanie tożsamości marki. Takie notesy będą nie tylko świetnym prezentem dla pracowników, ale też skuteczną metodą budowania rozpoznawalności wśród kontrahentów czy potencjalnych klientów.

Ważne jest, by takie notesy, mające pełnić funkcje gadżetów reklamowych, były całkowicie spójne z wizerunkiem firmy. Możemy sięgnąć po przydatny dokument, jakim jest księga identyfikacji wizualnej, w której powinny być zapisane wszelkie zasady dotyczące budowania marki. Kolorystyka przedsiębiorstwa, logo, wykorzystywane czcionki czy hasła reklamowe – korzystając z tych danych, bez problemu zaprojektujemy odpowiednie notesy, doskonale wpisujące się w szerszą strategię wizerunkową.

Notesy w różnych formatach i o różnych kształtach

Notesy to niezwykle szeroka grupa produktów. Czasem zalicza się do nich również takie produkty jak brulion czy skoroszyt, stosuje się też takie określenie jak blok biurowy.

Wybierając notes, na początku często zwracamy uwagę na format. Powinien być on dopasowany do planowanego zastosowania. Na co dzień, do sporządzania niewielkiej objętości notatek, wystarczą niewielkie notesy np. w formacie B5 czy A5. Jeśli udajemy się np. na konferencję lub ważny wykład, czy też potrzebujemy dużo miejsca na obliczenia, wybierzmy standardowy format A4. Oczywiście na rynku znajdziemy także wiele innych rozmiarów – możliwości są właściwie nieograniczone.

Standardowe notesy mają kształt prostokątny, nieco rzadziej kwadratowy. Narożniki mogą być ostre lub zaokrąglone. Pamiętajmy jednak, że możemy kupić również notesy o niestandardowych kształtach, które sprawdzą się zwłaszcza w przypadku notesów stricte reklamowych.

Notesy o różnych rodzajach łączenia

Notes firmowyNotesy różnią się między sobą sposobem połączenia kartek papieru. Do szybkiego notowania często używa się notesów firmowych klejonych – kartki wyrywają się łatwo i szybko. Notesy mogą być sklejone wzdłuż górnej lub bocznej krawędzi. Inne rozwiązanie stosuje się w tzw. notesach spiralowych. Są one, jak sama nazwa wskazuje, łączone za pomocą spirali z tworzywa sztucznego lub metalu. Ich inna nazwa to kołonotatniki. Kartki również w tym przypadku dość łatwo się wyrywają, jednak ich przytwierdzenie jest mocniejsze niż przy notesach klejonych. Czasami możemy spotkać się z notesami szytymi lub szytymi i klejonymi – są to najczęściej tzw. notesy książkowe w twardych oprawach.

Notesy różnią się między sobą także w kwestii wyrywania kartek. Najtrudniej wyrywa się kartki z notesów szytych, które z reguły nie są do tego przeznaczone. Kołonotatniki i notesy klejone mogą posiadać specjalne perforacje, umożliwiające łatwe wyrwanie kartki w taki sposób, by jej brzeg nie był postrzępiony. Najtańsze modele nie posiadają perforacji, kartki mogą mieć zatem po wyrwaniu nierówne brzegi. Jednak w przypadku notatek sporządzanych tylko na własny użytek nie ma to często znaczenia.

Notesy w różnych oprawach

Kolejną ważną kwestią jest oprawa notesu firmowego. Popularne notesy przeznaczone do bieżących notatek posiadają jedynie cienką papierową okładkę (najczęściej ze śliskiego papieru), a z tyłu znajduje się tektura. To najbardziej korzystne ekonomicznie rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się na co dzień.

Do wyboru mamy również notesy z okładkami z tworzywa sztucznego lub w twardych papierowych oprawach. Mogą być one dodatkowo zapinane np. na gumkę. Najbardziej eleganckie notesy posiadają solidne oprawy z tworzyw sztucznych czy nawet ze skóry naturalnej – często oprawy te są tłoczone w odpowiednie wzory.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając notesy firmowe?

Podczas wybierania notesów firmowych, pamiętajmy o sprawdzeniu, w jaki sposób są zadrukowane. Do wyboru mamy notesy z czystymi kartkami, a także te w linie, kratki czy kropki. Część z nich posiada kartki z gotowymi otworami, pozwalającymi na wygodne wyrwanie kartki, a następnie umieszczenie jej w segregatorze czy skoroszycie. Zwróćmy również uwagę na rodzaj papieru. Standardowe rozwiązanie to papier offsetowy o gramaturze 80 lub 90. W przypadku notesów reklamowych można zdecydować się np. na papier kredowy lub o wyższej gramaturze.

Na rynku znajdziemy też notesy przeznaczone do konkretnych zadań np. notesy na dane kontaktowe, posiadające specjalne alfabetyczne przekładki. Wiele notesów posiada też praktyczne zakładki oraz inne udogodnienia.

Notesy firmowe to nie tylko praktyczne artykuły pozwalające na zapisywanie na bieżąco danych i informacji. To także przydatny gadżet reklamowy, z którego chętnie skorzystają pracownicy i kontrahenci.