Papeteria: jak wybrać koperty i papier dopasowane do okoliczności?

Papeteria: jak wybrać koperty i papier dopasowane do okoliczności?

PapeteriaPapeteria to zestaw różnych kopert oraz papierów listowych, które łączą spójna kolorystyka oraz wzór. Określenie to używane jest także w szerszym znaczeniu – opisuje się w ten sposób cały zestaw kopert, papierów listowych, winietek czy wizytówek przygotowywanych na konkretne wydarzenie np. wesele lub konferencję branżową.

Uniwersalne zastosowanie papeterii sprawia, że każdy może zaprojektować ją w taki sposób, aby była idealnie dopasowana do konkretnej okazji. W naszej drukarni wydrukujesz różne elementy papeterii firmowej lub prywatnej np. papier firmowy, wizytówki czy zaproszenia. Zobacz, jak wybrać odpowiednią papeterię!

Papeteria: jakie ma zastosowania?

Papeteria wciąż okazuje się w niektórych sytuacjach nieoceniona – chociaż wydawać by się mogło, że w dobie e-maili powoli odchodzić będzie w zapomnienie. Tymczasem spójny zestaw kopert i papierów listowych okazuje się przydatny w wielu różnych sytuacjach.

W życiu prywatnym najczęściej sięgamy po papeterię podczas organizowania wesela lub innych ważnych rodzinnych uroczystości. Powiadamianie bliskich o takich wydarzeniach poprzez wręczanie im eleganckich zaproszeń to nadal najbardziej popularne rozwiązanie. Starannie przemyślana koncepcja ślubu i wesela wymaga stworzenia spójnej wizji, w czym pomóc może przygotowanie wszystkich materiałów dla gości w podobnej formie. Papeterie ślubne obejmują zazwyczaj zaproszenia, plan sali weselnej z miejscami dla gości, winietki, karty menu czy podziękowania.

Osoby prowadzące własną firmę na pewno zdają sobie sprawę, jak ważny jest wyrazisty i spójny wizerunek przedsiębiorstwa. Posiadanie swojego papieru firmowego, kopert oraz wizytówek to podstawa tworzenia własnej tożsamości. Jeśli wszystkie te elementy posiadają podobną kolorystykę oraz wzór, wpływa to doskonale na identyfikację wizualną firmy. 

Papeteria firmowa: na co zwrócić uwagę?

Papeteria firmowa powinna służyć przede wszystkim identyfikacji wizualnej firmy. W jej skład wchodzić mogą koperty oraz papier firmowy, ale także takie elementy jak wizytówki czy nawet etykiety samoprzylepne. Wszystkie te elementy powinny posiadać podobną kolorystykę i tę samą linię graficzną, żeby tworzyć spójny wizerunek.

W tym przypadku należy połączyć sprytnie funkcjonalność z estetyką, pamiętając, że funkcja ozdobna jest tu dodatkowa. Papeteria firmowa musi być przede wszystkim dość minimalistyczna i czytelna. Jej forma nie może przesłaniać treści pism o charakterze biznesowym, nie może rozpraszać. Najlepiej jest postawić na stonowane kolory, ewentualnie pojedyncze mocne akcenty kolorystyczne. Ważnym elementem jest firmowe logo, które powinno pojawić się na każdym elemencie papeterii. Nie warto przesadzać z fakturami i sztywnością papieru. Jeśli chcemy zdecydować się na papier ozdobny, wykorzystujmy go jedynie do oficjalnych pism, podziękowań czy dyplomów. Zwykły papier firmowy może być papierem offsetowym, oczywiście o dość wysokiej gramaturze.

Papeteria sprawdzi się doskonale także przy okazji różnego rodzaju imprez i konferencji branżowych. Warto wówczas stworzyć nie tylko spójne koperty, papier listowy i zaproszenia, ale też takie elementy jak plan konferencji, listę prelegentów czy teczki na materiały – wszystko w tym samym stylu, nawiązującym do charakteru wydarzenia.

Papeteria weselna: o czym nie można zapomnieć

Papeteria na ślub i wesele musi być przede wszystkim dopasowana do gustu Państwa Młodych oraz do charakteru imprezy. Nie można jednak zapomnieć o tym, że zaproszenia czy winietki powinny być również w pełni czytelne dla gości.

W przypadku papeterii weselnej na pierwszy plan wysuwa się aspekt estetyczny. Można tutaj zaszaleć, wybierając atrakcyjny rodzaj papieru np. papier czerpany, czy też papier z ornamentem, tłoczeniem bądź połyskiem. Takie materiały mogą być również bardziej sztywne. Trzeba jednak uważać przy drukowaniu zaproszeń składanych – gdy papier będzie zbyt sztywny, trudno będzie zgiąć je w taki sposób, żeby się samoistnie nie otwierały. Jeśli nie mamy pewności, jak nasz pomysł sprawdzi się w praktyce, warto skonsultować go z obsługą profesjonalnej drukarni. Można też poprosić ekspertów o przygotowanie całego projektu papeterii ślubnej według naszych wskazówek.

Papeteria wbrew pozorom wcale nie jest produktem zapomnianym. Papier firmowy, zaproszenia ślubne czy komplet ozdobnych kopert to przydatne artykuły, które sprawdzą się świetnie w wielu sytuacjach.